3d hardware 1999/2000,tabulka a ine OT

HW diskuze o 3dfx , identifikace 3dfx karet, atd..

Moderátoři: ps47, Vykupitel

Příspěvekod bigless » pát lis 26, 2010 9:45 pm

No za zmínku stála jen MAX verze G400. ATI v době té tabulky už měla první Radeon dávno venku leč všichni ho brali na lehkou váhu.. Ne proto, že by byl nepodařenej, ale proto že přišel pozdě. Měl být přímou konkurencí pro GeForce 256, ale roadmapa ATI jaksi nevyšla a tak se dal do křížku s GeForce 2. A to byl předem prohranej boj. Radeon jako takovej nabral na vážnosti až s příchodem R8500.
bigless

Příspěvekod bigless » pát lis 26, 2010 9:52 pm

Bob van Sikorski píše:no ok, já to beru, ale přijde mi že to hodnotíš trochu přehnaně. jakoby samotná nvidia určovala to, co se smí či nesmí i samotnémmu microsoftu. to se mi zdá trochu přitažené. nvidia samozřejmě může tlačit svým směrem, ale to rozhodnutí o použití či nepoužití nějaké technologie je vždy na herních studiích či microsoftu a dalších. ale já nejsem asi objektivní, mě v žádné hře nikdy netrápilo to, že by bývala mohla vypadat o něco lépe, kdy "nekdo něco implementoval". EMBM byl rozhodně supersexy a rád bych jej býval viděl například v sshocku2, jenže ta hra přišla dřív než EMBM na G400, takže tento jediný potenciální příklad se nedá počítat.

Myslím, že obchodní strategie nvidie je mnohem průhlednější. Prostě poskytne vývojářům highend nádobíčko. Pod podmínkou, že upřednostní ty a ty technologie. Takový pokřivený druh sponzoringu. Když se kouknete na podpultovej styl Intelu, není to nic extra nekalého. Já jen kroutim hlavou jak málo her je posvěceno logem ATI..
bigless

Příspěvekod bigless » pát lis 26, 2010 9:54 pm

no-X píše:tohle nesouvisí s koncem 3Dfx, ale s přístupem nVidie, která opakovaně a po léta důsledně ignoruje přínosné technologie a tím je odsuzuje k neúspěchu...
.....................
a tímhle způsobem vyvraždili řadu technologií, které mohly vizuální stránku her posunout o několik let dopředu...

No ale tak to je prostě kšeft. Dokud v tom budou lítat prachy co v tom lítají, budou technologické evoluce bržděny z ekonomický důvodů. Možná proto tu s námi dnes 3Dfx není... :roll: Hold svět je zlej..
bigless

Příspěvekod no-X » pát lis 26, 2010 10:25 pm

bigless píše:No za zmínku stála jen MAX verze G400. ATI v době té tabulky už měla první Radeon dávno venku leč všichni ho brali na lehkou váhu.. Ne proto, že by byl nepodařenej, ale proto že přišel pozdě. Měl být přímou konkurencí pro GeForce 256, ale roadmapa ATI jaksi nevyšla a tak se dal do křížku s GeForce 2. A to byl předem prohranej boj. Radeon jako takovej nabral na vážnosti až s příchodem R8500.

Radeon 256 by na GeForce 2 stačil, jenže by

1. musel mít od začátku drivery jaké měl dva roky po uvedení
2. nemít ten bug v řadiči, který znemožňoval asynchronní taktování a kvůli kterému muselo jet jádro na stejně nízké frekvenci, jako paměti

G400 a i G400 MAX byly velice dobré produkty a ve své době měly nejvyšší kvalitu obrazu (tím nemyslím jen analogový výstup, ale i 3D - EMBM, jako jediný z výkonných čipů uměl multitexturing + trilineár v plné kvalitě a 16bit rendering interně prováděl s 32bit přesností, takže i staré hry na něm vypadaly dobře). TNT2 sem tam vycházela rychlejší, ale to bylo v majoritě případů v situacích, kdy si usnadňovala práci, protože požadovanou kvalitu - např. ten multitexturing + trilineár - neuměla a prováděla jen bilineární filtraci s ditheringem.

Tehdy bohužel byly znalosti recenzentů minimální a nikdo z nich netušil, že když si nastaví určitou kvalitu a spustí timedemo, tak že se na zvolené nastavení TNT vykašle a použije něco jednoduššího :lol:
If you're doing rotated grid SSAA (call it sparse grid if you wish but most often your samples will be in the "rotated" position) : then this AA is better than sex. ---Blazkowicz
no-X
Administrátor

Příspěvekod bigless » pát lis 26, 2010 10:37 pm

Tak Matrox a kvalita obrazu....to snad nemá cenu rozebírat ;) Jenže i G400 a vůbec ovladače Matroxu měli jedno velké mínus => VELMI chatrná podpora OpenGL.

Btw. v době Radeon 256 byl jediný schopný (připravenost) vývojář ovladačů nVidia (s příchodem Detonátorů) + možná ještě 3dfx. ATI, S3, Matrox, SIS..to vše byla s příchodem grafiky (a tuplem když ujížděl roadmapě vlak) tragédie..
Naposledy upravil bigless dne pát lis 26, 2010 10:49 pm, celkově upraveno 1
bigless

Příspěvekod no-X » pát lis 26, 2010 10:45 pm

Já jsem na "podporu opengl" trochu alergický, protože tohle bylo uváděno i jako nevýhoda u 3Dfx hardwaru, přičemž realita byla takové, že miniport 3Dfx byl bezproblémovější a leckdy i svižnější, než nativní driver nVidie.

U Matroxu to trochu slabší bylo, ale v recenzích vydaných krátce po uvedení karty opengl hry jsou (tzn. muselo to fungovat), jsou i screenshoty, kde je patrné, jaká byla kvalita obrazu (tzn. fungovalo bez artefaktů) a výkon byl navíc podle grafů na úrovni konkurence... takže to až taková hrůza být nemohla :-)
If you're doing rotated grid SSAA (call it sparse grid if you wish but most often your samples will be in the "rotated" position) : then this AA is better than sex. ---Blazkowicz
no-X
Administrátor

Příspěvekod bigless » pát lis 26, 2010 10:58 pm

:shock: Ano obraz tam byl, ale krok s konkurencí? Koukni
Quake II
Quake III

Ovladače 3.stran jsou trochu ošemetné téma vezmu-li v potaz, že vznikají z důvodu děravosti oficiálních driverů (wickedGL, V2 ovladače atd.). MiniGL od 3Dfx to byl dobrý počin. To se musí nechat. Kdyby něco takového vzniklo na straně Matroxu, sice to není ucelený balík, ale funkci plní...
bigless

Příspěvekod no-X » sob lis 27, 2010 12:20 am

to je přesně to, o čem mluvím...

QII - 16bit: TNT2 to renderovala 16bitově, kdežto G400 jela 32bitově
totéž platí pro QIII "fastest" - opět TNT2 jela 16bitově, G400 32 bitově = TNT2 renderuje s poloviční přesností

QIII high quality = multitexturing + trilinear... jenže TNT2 neumí multitexturing + trilinear, takže jede jen na bilinear = počítá polovinu toho, co G400...

rozdíly nejsou dané tím, že by G400 měla špatný drivery, ale že toho TNT2 počítá polovinu :-)

je to prostě srovnání hrušek a jablek... to je jako kdybys dneska benchmarkoval Stalkera, na Radeonu to pustil bez teselace, AA a AF, na GeForce zapnul teselaci, AA8x, AF16x a protože by měla poloviční skóre, tak bys z toho vyvodil, že nVidia má debilní drivery :lol:

bohužel to tak dříve fungovalo, no...

nikdo si jaksi nevšimnul, že z Matroxu, nVidie, 3Dfx a PowerVR jako jediný renderuje 16bitově (= nejhnusněji) nVidia, přičemž 3Dfx jede interně 24 bitově a PowerVR a Matrox vždy 32bitově... že všechny GeForce s GeForce 2 mají zabugovanou podporu pro kompresi textur a S3TC dekomprimují 16bitově i při 32bit renderingu... takže nVidia měla hnusný jak 16bit rendering, tak i 32bit rendering, pokud byla použitá komprese textur...

nVidia na to prostě z vysoka s... všichni výrobci se snažili, aby ta kvalita byla trochu k světu, zatímco nVidie ne, nVidia to m*dala do ucha a blbla lidem hlavy nějakými 2048x2048 texturami v době, kdy se používaly 128x128 a podporou TnL, které bylo tím posledním, co rozhodovalo o výkonu nebo vizuální kvalitě :-)
no-X
Administrátor

Příspěvekod Bob van Sikorski » sob lis 27, 2010 12:22 am

a vždy jí to prošlo...
Bob van Sikorski
ex certifié fanATIque

Příspěvekod no-X » sob lis 27, 2010 12:30 am

no jasně, protože měla dobře postavený marketing a redaktoři se tehdy nechali snadno oblbnout... když nVidia řekla: "máme super výkon, protože máme TnL", tak se nikdo nedivil, když v testu dopadl hardware nvidie o polovinu líp než ostatní hardware, protože nvidia měla TnL...

nikoho nenapadlo, že by to bylo poloviční filtrací textur, poloviční precizností renderingu nebo poloviční přesností dekomprese S3TC textur... ono vlastně half-precision na GeForce FX bylo jen logickým pokračováním trendu, který nVidia nasadila už s TNT :D
no-X
Administrátor

Příspěvekod bigless » sob lis 27, 2010 12:41 am

Kdyby to bral každý takto do důsledku tak je celý herní průmysl jedna velká blamáž. Sorry, ale technologie efektů v dosavadních hrách je pouhá taktika jak zmást lidské oko. Dokud tu nebude raytracing a jemu podobné technologie trasování paprsku, je to jeden velký podvod. nVidia je jen největší a tím bohužel i nejúspěšnější z těch pár "podvodníků", kteří v 3D ringu vydrželi dodnes.
bigless

Příspěvekod no-X » sob lis 27, 2010 12:55 am

tvrdit, že rendering je podvod a bagatelizovat tím fakt, že nVidia ze všech výrobců nejvíc osírala kvalitu obrazu i standardy, je nesmysl :-)

nvidia se prostě vystavěla na tom, že využívala neznalosti lidí a recenzentů a marketingem skvěle odváděla pozornost od nedostatků svého hardwaru
no-X
Administrátor

Příspěvekod bigless » sob lis 27, 2010 1:16 am

Nic nebagatelizuju. To je prostý fakt. A ano rendering je nesmysl. Ale je to také cesta kterou se 3D grafika ubírat musela. Je to přesně o tom co kdosi nahodili dříve. Brždění technologického pokroku. Dnešní technologické možnosti jsou totiž už na úrovni realtime RT. Jednoduché scény ale možné to už je i v domácích podmínkách s příslušným HW. O tom se ale mlčí. Moc velké investice když ještě rendering nedosáhl svých limitů.
Nikde jsem o 32->16bit TNT převodu nečetl takže buď o tom recenzenti nevědí dodnes a je to pravda nebo to pravda není. Rád si to vygooglim. Klidně bych tomu ale v kabátku nvidie věřil. Pokud ale nikdo rozdíl pouhým okem nerozezná (kdyby to bylo patrné, asi by to někde někdo rozmázl a dočetl bych se) beru to jen jako další level v uspěšném matení lidského zraku viz předešlý text ;)

Edit: to PII 350 jsem kopl na 466 a zdá se stabilní. Paměti SDRAM100 se na 133 přečasovali a taky vypadají OK. PCI je na 33 jak má. Jen ta AGP 2x sběrnice na 100Mhz nějak neprospívá. Jeden problém vyřeším a druhej vyrobím. TAk to mám rád :?
bigless

Příspěvekod DOC_ZENITH/XAN » sob lis 27, 2010 2:42 am

Na 100mhz AGP mi pracovala pouze Voodoo3 a Kyro II.
DOC_ZENITH/XAN
Senior member

Příspěvekod Bob van Sikorski » sob lis 27, 2010 12:10 pm

mě to fakt nechává chladným. podle mě hratelnost začal umírat s příchodem 3D akcelerace. tento proces má čestné výjimky jako sshokc2 či jedi knight a nfs3, nicméně drtivá většina herních studií se pak začla honit hlavně za efekty. to, co bylo stvořeno ve formě her jako sshock1, sim city 2000, civ2, heroes3, diablo1+2, fallout1+2 atd, to je dodnes nepřekonané. heroes5 by bejvala mohla být i zajímavá hra, ale to 3D je TOTÁLNĚ NEPŘEHLEDNÉ, přeplácané a pro mě nehratelné. už třeba darkstone naznačil, že 3D ve hře typu diablo je spíš na škodu, totéž lze říci o tom poslendím chystaném bioshocku (přiznám, že bioshock1 jsem si užil, ale jen 2x, už ho asi nikdy hrát nebudu, nuda).

jediné, co mě do tohohle vzorce nesedí, je Fallout3. Nemůžu si pomoct, ale přes počáteční odpor a naprostou odrtženost od F1+2 je to příjemná procházečka se slušným příběhem, která zkrátka atmosféru má. Jenže na možnosti a kombinovatelnost a jistou míru svobody F2 se naprosto nechytá.
Bob van Sikorski
ex certifié fanATIque

Příspěvekod DOC_ZENITH/XAN » sob lis 27, 2010 12:30 pm

Já souhlasim s tim že globální tlačení 3D je špatná věc, třeba v RTS hrách to nemělo co dělat, ale dnešní Starcraft II je dost dobrá hra, já si troufám tvrdit že mnohem lepší jak ten první. A nesmim zapomínat na UT ala dle mého názoru nejlepší FPS všech dob, to taky byl čistě 3D projekt navíc optimalizovanej pro glide.

3D a non 3D nemá smysl míchat, tu jde o něco jiného. Tu jde o to, že herní studia se proměnily z bandy geeků, nerdů a lidí co dělali ty hry pro lidi jako jsou oni na obrovská monstra plná naprosto neefektivních zaměstnanců co se naučili natřískat ňákej kód, nevědi co je to optimalizace, atd. Ale jde jim každej den hlavně o vejplatu a o to se dostat co nejřív domu. Zeptal jsem se pár programátorů co jsem potkal na architektury gpu, na architektury cpu a jak to souvisí s jejich prací, jednak o tom nevěděli vůbec nic, a druhak (to ňák namlátim do céčka a pak to jen proženu complirerem v závislosti na tom na jakou platformu to chci)... takže asi ta. Ty hry total nemaj šťávu, každá z nich se dělá tak aby sedla na hlavy IQ50 Amerického teenagera. Taky obtížnost šla strašně dolu. Všude regenerace, nulové nároky na aim (aby se do dalo hrát na konzolích že).

A dalším faktorem je tzv herní globalizace. Ala dříve byla super spousta her, počínaje doomem jdempřes blooda po UT, toho gore, té srandy. To žádná dnešní hra nemá. Vše se cenzuruje aby ňáká organizace poserů neměla řeči a vše bylo PG13 nebo max 15. Atd. V dobách kdy tento ratign neexistoval a vývojář se nemusel do ničeho trefovat či být něčím vázán to vypadalo jinak. Vždyť dnes se prohilí Američani bouřili když si do hry EA dalo název Taliban.... tak jkde to jsme.
DOC_ZENITH/XAN
Senior member

Příspěvekod Bob van Sikorski » sob lis 27, 2010 12:43 pm

já s tebou v podstatě souhlasím, nesouhlasím pouze s tím o těch geekách. v době masivního příchodu 3D akcelerátorů už řada herních studií byla konzumně zaměřena. že stále byly (LGS) a jsou (blizzard) čestné výjimky na tom nic nezmění, geekové vyvíjely hry v 80s a počátku 90s, pak se to začalo silně komercionalizovat, zhruba v době, kdy pc neměl jeden-dva geekové ve třídě, ale celá třída.

jinak SC2 musí být lepší než SC1. pokud by nebyl, tak o čem by bylo těch 13 let? ta hra MUSELA bezpodmínečně být lepší a naštěstí na blizzard je zatím stále spoleh a doufám, že se to bude týkat i D3.

jinak k té komercionalizaci ... i proti jsem napsal o tom ubuntu ultimate gamers a nasázel tam videa. ukázky pár her, jejichž vývoj trval chvíli a zabaví celé roky. ostatně se mi hodně líbí, co říká Fuka.. "hra by se neměla dohrát rychleji, než byla naprogramovaná" ... a teď si třeba vem jak dlouho a v kolika lideech se vyvíjejí věci jako mafiaII a crysis 2. to je prostě vo ničem, crysis jsem po asi 20 minutách poslal do prdele a už v tom jen benchmarkuju, zatímco třeba takovej blockout s chutí vytáhnu i po těch 20 letech od chvíle, kdy jsem jej porvé mastil u kámoše na XT.
Bob van Sikorski
ex certifié fanATIque

Příspěvekod chosen » sob lis 27, 2010 12:51 pm

já s Xanem souhlasím, nějak mě zaráží, že dnes(docela už dlouho) ve většině her zůstávají těla nepřátel vcelku, i když je třeba trefím raketometem atd. (Nebo to mám špatně nastavené?) Není to jako Soldier of Fortune a vše jak to bylo dřív...

to BvS: jé Blockout, to byla pořádná zábava a taky pěknej záhul, mělo to nápad, toho jsem se něco nahrál, docela i hardcore hratelnost :twisted:
Voodoo1, Voodoo2, Velocity 100, 2*Voodoo3 2000 AGP, 2*Voodoo3 3000 AGP, Voodoo3 2000 PCI SGR, Voodoo3 3500TV (včetně chobotnice)
chosen

Příspěvekod bigless » sob lis 27, 2010 5:34 pm

Hry nejsou o kabátku. Jsou o contentu. Buď ta hra šťávu má nebo nemá. Důkazem skvělé optimalizace i contentu byl třeba Half-Life 2. Z RTS. Co třeba CaC: Generals + Zero Hour? Nový Red Alert taky není k zahození.
Pokud chcete krev a rozthaná těla, koukněte se na nový AvP. Sice velmi chabý content, ale krvák to je jak se na AvP sluší.
bigless

Příspěvekod chosen » sob lis 27, 2010 6:03 pm

Psal jsem tu snad něco o kabátku? Naopak, když tu uvádíš C & C, tak jsem hrál všechny C&C, které vyrobil Westwood a náramě jsem se bavil, zatímco Generals jsem zkusil chvíli multiplayer a od té doby mi to leží na disku a na singl (kterej jsem u všech C&C dohrál) jsem ještě neměl náladu... :roll:

a jinak co jsem slyšel od kámoše minulý týden, tak lituje každé koruny kterou do AvP vrazil, oproti jedničce a dvojce je to prý hodně špatné
Voodoo1, Voodoo2, Velocity 100, 2*Voodoo3 2000 AGP, 2*Voodoo3 3000 AGP, Voodoo3 2000 PCI SGR, Voodoo3 3500TV (včetně chobotnice)
chosen

PředchozíDalší

Zpět na HW diskuse o 3DFX